Gece namazı ve vitr
Selamûn aleykûm ve rahmetullah Sevgili Hocam , İmsak vaktinden önce kalksak ,2 rekat gece namazına niyet edip kılıp selamlasak daha sonra da 1 rekat vitr namazına niyet edip kılsak toplam 3 rekat ile hem gece namazı ibadetimizi hem de vitr ibadetimizi yerine getirmiş olur muyuz ? Bir rekat vitr kıldığımızda da kunutu, rükuya varmadan tekbir alarak mı yapacağız ? Bir de imsak vaktini sabah namazının başlangıç vakti ,güneş vaktini de bitiş vakti olarak algılıyoruz ,bunda bir yanlışlık var mı ? Siz namaz vakitlerinin bıçak keser gibi birden çıkmayacağını söylemiştiniz. Acaba bundan güneş vaktinden az bir müddet sonra bile sabah namazının kılınabilceğini anlayablir miyiz ? (diyanetin sitesindeki namaz vakitlerini kullanıyoruz) Tebarekallah.

CEVAP:
Aziz mümin,
1. Vitir, zaten gece namazıdır. Aslında
üç ve daha fazla rekatla kılınan her vitirde gece namazı/teheccüd mündemiçtir. Peygamberimiz ömrü boyunca geceleri vitir diye ayrı bir namaz kılmamıştır ki. Gece namazının ardına tek rekat eklemiştir. zaten vitr "tek" demektir.

2. Efendimiz geceleri iki+bir veya üç, dört+bir veya beş, altı+bir veya yedi, sekiz+bir veya dokuz, on+bir veya onbir, oniki+bir veya onüç rekat kıldığına dair rivayetler bize sahih olarak ulaşmıştır. Bu iki+bir veya üç deyişim, rivayetleri imamların yorumlarına göre değiştiğini gösterir. Yine efendimizden gelen kılma şekli de bu yorumlarda etkili olmuştur. Bu yorumlardan üç rekatı blok halinde kıldığı yorumu imamlardan bazıları (mesela Ebu hanife) iki artı bir kıldığı rivayetini de yine daha başka imamlar (mesela İmam Şafii) kendilerine delil olarak almışlardır.

3. Yukarıdaki açıklamalar ışığında iki+bir kılmanızda hiçbir beis olmadığı, sünnetteki bir uygulamanın da bu olduğu anlaşılmış olmalıdır.

4. Bu durumda gece ibadeti ve vitir birlikte olur mu sorunuz cevabını bulmuş olur.

5. Evet, Kunutu eğer mukallitseniz mezhebinizin tercihi çerçevesinde kunut dualarıyla üçüncü kıldığınız tek rekatta okuyabilir veya bazı imamların tercih ettiği rivayette olduğu gibi yine tek rekatın rükuundan sonra ellerini kaldırarak dua, tesbih, temcid ve tahmid ile kunut yapabilirsiniz.

6. Evet, imsak vaktini algılamanız doğrudur. Eskiden diyanet de temkin müddeti koyuyordu iki vakit arasına şimdi sanırım kaldırdılar.

7. Hayır, sabah namazı bulunduğunuz yerin gözlerinizle gördüğünüz en yüksek noktasında gün ışığı görününce vakti geçmiş demektir. Şimdi bu iş saatlerle yapılıyor ki takvimde belirtilen zamandan sonra namazın vakti geçmiş sayılır. Vakitler içerisinde en keskin olanı gün doğumu ve gün batımıdır.

Vesselam.

Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış