Namaz
Selamunaleykum, Mustafa Hocam, ilk mailimde de yazdığım gibi bir süredir sizi takip etmeye çalışıyorum. Eser sıralamanızı önceden bilmediğim için birkaç tanesini aldım okudum/okuyorum. Sizi tanıdıktan sonra her yaptığını ne için yaptığını bilen müslümanlardan olmayı ilke edindim. Bu yüzden her amelimi ve ibadetimi sorguluyorum. Aşağıdaki sorularımı sitede ya da eserlerinizde cevap bulamayacağıma inandığım için bizzat size soruyorum yoksa emeğinize saygısızlık edip kolaycılık yapmak istemem. Yıllardır kıldığım namazın tavuk ve papağan misali olduğunu sayenizde keşfettim. Şimdi namazı yaşayarak kılmak istiyorum ve bu hususta kafama takılan soruları cevaba layık görür cevaplarsanız çok sevinirim. 1- Karşıma mushafı koyup okumak suretiyle farz ve nafileleri kılabilir miyim? (Amacım bir yandan rutinden kurtarırken diğer yandan yıllardır papağan gibi tekrarladığım kısa sureler dışında namazımda dosdoğru Kur'an okumak.) 2- Evde iken ve sadece ailem varken öğlen ve ikindinin farzlarını sesli okuyabilir miyim ve tüm namazlarımı gözlerimi yumarak kılabilir miyim? (Sesli okuyunca kendimi daha çok veriyorum, gözümü yumunca namazı adeta yaşıyorum.) 3- Ev dışındayken özür olmaksızın gerekli hijyene dikkat ettiğim sürece çoraplarımı mest olarak kullanabilir miyim? (Sitede cevap var ama özür konusu açık olmadığı için soruyorum.) 4- Günümüz şartlarında Cuma vakitlerinde öğleni kılmam halinde Cuma Namazı üzerimden düşer mi? 3 Cuma üst üste terketmekle ilgili hadis-i şerifin gerçekle ilgisi var mı? (Mevdudi, Seyyid Kutub, Ali Şeriati ve Sizin gibi islam yıldızlarını takip eden kişilerin mevcut imamların arkasında Cuma ve vakit namazı kılmadıklarını biliyorum. Bu konuda ben de aynı hassasiyeti gösteriyorum ancak Cuma Namazlarının yerine öğlen kılarken ilimsiz amelimden dolayı huzursuzluk hissediyorum. Görüştüğüm birkaç kişi durumu Darul Harb ile açıklamaya çalıştı ama araştırdığımda Darul Harb şartlarının oluşmadığını ve öyle sayıldığı takdirde çok daha farklı uygulamalara yol açılacağı halde bunların uygulanmadığını gördüm). Sorularıma verceğiniz cevaplardan müspet olanların sadece kişinin şartlarına özel ruhsat mı olduğu yoksa her müslümanın uygulayıp uygulayamayacağını belirtirseniz sevinirim. Selam, saygı ve derin muhabbetlerimle.

Aziz mümin,

Allah kararınızı uygulayacak irade versin.

 

1. Farzları mushaftan bakarak kılamazsınız, nafileleri kılabilirsiniz.

 

2. Tüm namazlarınızı gözlerinizi kapayarak kılabilirsiniz. Eğer huşuu böyle yakalıyorsanız... Ben de öyle yaparım. Öğle ve ikindiyi srı avazı gibi bir sesle kıldırabilirsiniz. Zaten sahabenin kıraatı öyleymiş.

 

3. Bunda hiçbir beis yok. "Ale'l-huffeyn" (iki mest üzerine) şeklinde gelen hadisler, hemen hemen aynı yollarla "ale'l-cevrabeyn" (iki çorap üzerine) şeklinde de gelmiştir. Bu hadislerin tümünü bir arada Hayri Kırbaşoğlu Hoca’nın ‘Namazların Birleştirilmesi’ adlı eserinde bulabilirsiniz.

 

4. Evet, düşer. Hadis sahihtir. Bu cevaplar kişiye özel değildir. Geneldir.

Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış