Çok Evlilik
Selamünaleyküm, muhterem hocam, Malûmunuz Kur'an'da çok eşliliğe izin verildiğini (hatta izinden ziyade tarih boyunca 4 ile sınırlandığını) görmekteyiz (Nisa Sûresi, 3). Yine Peygamberimizin hatta önceki peygamberlerimizin hayatında ve hatta insanoğlunun genel tarihinde çok eşliliği görmekteyiz. Günümüzde, günümüz âlimlerinin bir kısmının çok eşliliği adeta İslam'ın ancak zorunlu durumlarda izin verdiği ve hoş da olmayan bir durummuş gibi göstermeleri biraz da ‘zamanın genel eğiliminden’ mi kaynaklanıyor? Böyle yapmakla aslında fıtrat zorlanmış, Allah'ın (c) verdiği bir kolaylık engellenmiş olmamakta mı? Ve böylece müslüman kesimde çok evliliğin adeta günah ve çirkin bir durum olduğu gibi bir tasavvur oluşturulmuyor mu? Hocam, kısaca; Kur'an'a ve insan fıtratına ‘yalın’ bir şekilde bakınca bu konuda ‘vahyin bakışı’ nedir? Saygı ve muhabbetlerimle...

Aziz kardeşim,

Bazıları tek eşliliği savunurken modern söylemden etkilenmiş olabilir. Fakat bu etkilenme, bu söylemin yanlış olduğu sonucunu vermez. Sadece, doğru sonuç yanlış bir zihniyetle savunuluyor denilir. 

Çünkü…

Esasında Kur'an'ın tavsiyesi de tek eşliliktir: Zalike edna en la teulu: cevretmemeniz için en az olanı daha makbûldür. Nisa üç böyle bitiyor. Yetmez mi? Efendimiz gençliğinin en hızlı yıllarında 40 yaşına kadar tek eşli kaldı. Efendimiz Hz. Ali'nin Hz. Fatıma üzerine evlenme isteği üzerine onu azarladı. Hz. Ali'ye verdiği cevaptan kızlarıyla everirken Hz. Osman'dan da böyle bir söz aldığı zımnen anlaşılıyor. Peki, efendimiz de mi modern akıldan etkilendi?

Hayır, işin esası bu... Diğeri ruhsat. Ruhsat'lar aslın yerini almamalıdırlar.

Yorumlar
Henüz Yorum Yapılmamış